Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracę zdalną z zagranicy trzeba rozliczać jak delegowanie

18 listopada 2021 | Kadry i Płace | Michał Balicki Barbara Kolimeczkow

Jeżeli pracownik chce świadczyć pracę w formie zdalnej z innego kraju i uzyska na to zgodę pracodawcy, do celów ubezpieczeń społecznych traktowany jest jako oddelegowany.

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 przyspieszyła wdrażanie w wielu organizacjach najnowszych rozwiązań IT oraz udowodniła, że efektywna praca zdalna jest możliwa. Obecnie część pracodawców wprowadza pracę hybrydową jako połączenie pracy zdalnej ze stacjonarną w uzgodnionych proporcjach. Inni pracodawcy dają zatrudnionym wolną rękę i godzą się, aby praca była świadczona całkowicie w sposób zdalny. Dopuszczalna jest też, pod pewnymi warunkami, praca zdalna wykonywana okresowo z terytorium innego kraju. Jednym z istotnych warunków jest to, aby pracodawca miał aktualne informacje o miejscu wykonywania pracy, w szczególności gdy jest to np. inny kraj Unii Europejskiej.

Warto się zastanowić, czym się różni praca zdalna świadczona z terytorium Polski od tej, którą pracownik wykonuje z pokoju hotelowego w innym kraju. Z uwagi na istotne różnice dotyczące konsekwencji na gruncie ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego wykonywania pracy poza granicami Polski w różnych krajach, przyjrzyjmy się najpierw sytuacji, gdy praca zdalna będzie świadczona z terytorium kraju członkowskiego Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii. Może ona również rzutować na sytuację prawną obu stron stosunku pracy. W związku z tym warto się przyjrzeć, czy wykonywanie pracy w innym kraju Unii Europejskiej nie rodzi dodatkowych obowiązków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12119

Wydanie: 12119

Spis treści

Transport i biznes

Zamów abonament